Voće i povrće - utjecaj na zdravlje
- Nutri-školica
- Apr 10, 2021
- 3 min read

Svi jako dobro znamo da konzumacija voća i povrća djeluje povoljno na zdravlje. No, znamo li zašto? Što to voće i povrće sadrži da ih čini toliko blagotvornima i poželjnima u prehrani naših mališana?
Voće i povrće skupina su namirnica koje odlično upotpunjuju prehranu te doprinose njenoj uravnoteženosti. Vrlo su niske energetske vrijednosti, a ujedno vrlo bogatog nutritivnog sastava. Voće i povrće jedni su od najboljih prehrambenih izvora vitamina, minerala, vlakana i vode. Konzumacijom jednake mase voća ili povrća i neke druge skupine namirnica vaši će mališani unijeti manju energetsku vrijednost, a veću količinu hranjivih tvari kao što su vitamini i minerali. Iako imaju nisku kalorijsku vrijednost, voće i povrće vrlo dobro pridonose sitosti jer su bogati vlaknima i vodom, koji ujedno djeluju na regulaciju tjelesne mase. Prehrana siromašna voćem i povrćem zasigurno će rezultirati deficitom nekih mikronutrijenata te dugoročno povećati rizik od nastanka kroničnih nezaraznih bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti, pretilost, dijabetes te neke vrste karcinoma.
VOĆE
Nutrijenti
Neke od prednosti voća su: niska energetska vrijednost, malo masti, natrija i nema kolesterola.
Bogati su izvor mnogih esencijalnih hranjivih nutrijenata kao što su kalij, dijetalna vlakna, vitamin C i folati.
Vitamin C važan je za rast i obnavljanje svih tjelesnih tkiva, pomaže zacjeljivanju posjekotina i rana te održava zube i desni zdravima.
Prehrana bogata kalijem može pomoći u održavanju zdravog krvnog tlaka. Voćni izvori kalija uključuju banane, suhe šljive,marelice, dinje i sok od naranče.
Folat (folna kiselina) pomaže tijelu da formira crvene krvne stanice. Žene u reproduktivnoj dobi koje planiraju trudnoću bi trebale konzumirati folate iz hrane, a osim toga, 400 mg sintetičke folne kiseline iz obogaćene hrane ili dodataka. To smanjuje rizik od oštećenja živčane cijevi, spinebifide i anencefalije tijekom fetalnog razvoja.
Dijetalna vlakna iz voća, kao dio cjelokupne zdrave prehrane, pomažu u smanjenju razine kolesterola u krvi i mogu smanjiti rizik od bolesti srca. Vlakna su važna za pravilno funkcioniranje crijeva. Pomažu u smanjenju opstipacije i divertikuloze. Hrana koja sadrži vlakna poput voća pomaže pružiti osjećaj punoće s manje kalorija. Cijeli ili izrezani plodovi izvor su prehrambenih vlakana; voćni sokovi sadrže malo ili nimalo vlakana (prednost u prehrani dati voćki).
Utjecaj na zdravlje
Prehrana bogata voćem može umanjiti rizik od srčanih bolesti, uključujući srčani udar i moždani udar.
Voće sadrži određene fitokemikalije koje mogu zaštititi organizam od određenih vrsta karcinoma.
Adekvatnim unosom voća ćete povećati unos vlakana i kalija koji su važne hranjive tvari, čiji su deficiti česti u prehrani Europljana.
Konzumacija niskokaloričnog voća može biti korisna kod gubitka tjelesne mase.

POVRĆE
Nutrijenti
Većina povrća prirodno sadrži malu količinu masti i kalorija sveukupno. Niti jedno povrće ne sadrži kolesterol. (Umaci mogu biti izvor masti, kalorija ili kolesterola)
Povrće je važan izvor mnogih nutritivnih sastojaka, uključujući kalij, prehrambena vlakna, folate (folna kiselina), vitamin A i vitamin C.
Dijeta bogata kalijem može pomoći u održavanju zdravog krvnog tlaka. Izvori kalija iz povrćari uključuju slatki krumpir, bijeli krumpir, bijeli grah, proizvode od rajčice (tijesto, umak i sok), zelje repe, soju, lima grah, špinat, leću i grah.
Prehrambena vlakna iz povrća, kao dio cjelokupne pravilne prehrane, pomažu u smanjenju razine kolesterola u krvi i mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti. Vlakna su važna za pravilno funkcioniranje crijeva. Pomažu u smanjenju opstipacije i divertikuloze. Hrana koja sadrži vlakna poput povrća pomaže pružiti osjećaj punoće s manje unešenih kalorija.
Folat (folna kiselina) pomaže tijelu da formira crvene krvne stanice.
Vitamin A održava zdravlje očiju i kože i pomaže u zaštiti od infekcija.
Vitamin C pomaže u zacjeljivanju posjekotina i rana te održava zube i desni zdravima. Vitamin C također pomaže u apsorpciji željeza.
Utjecaj na zdravlje
Kao dio cjelokupne pravilne prehrane, konzumiranje namirnica poput povrća s manje kalorija po serviranju, umjesto neke druge hrane s više kalorija, može biti korisno za smanjenje ukupnog unosa kalorija.
Konzumiranjem prehrane bogate povrćem i voćem kao dijelom cjelokupne pravilne prehrane, može se umanjiti rizik od srčanih bolesti, uključujući srčani i moždani udar.
Konzumiranjem prehrane bogate povrćem i voćem kao dijelom cjelokupne pravilne prehrane, može se zaštititi od određenih vrsta karcinoma.
Uključujući povrće u prehranu može se povećati unos vlakana i kalija, koji su važni nutrijenti u prehrani.
Autori:
Karla Gašparinčić, univ. bacc. nutr.
Ana-Marija Genc, univ. bacc. nutr.
Lucija Kirin, univ. bacc. nutr.
Comments